خونه


وبلاگ شخصی , خاطرات , نظرات

دایی احمد

حسبی الله

درست یک هفته از رفتن دایی گذشته است، یک شنبه صبح 14ام دایی رفتنش گرفت.

درست روز تولد ابراهیم پسرش و شبِ تدفینش هم با شب تولدش یکی شد، شب تولد احمد و محمود داییهای دوقلویم یکی‌شان آرامش و آسایش هدیه گرفت و دیگری فقدان برادر را. اینکه می‌گویم آرامش و آسایش هدیه گرفت ،حرفِ خودِ  دایی‌احمد بود که همان شب آمده بود در خواب دایی‌محمود و به‌اش گفته بود راحت شدم، جام خوبه...

خوش‌بحال دایی که جانباز بود، لابد جای ترکش‌ها و موج‌های مانده در سرش، کمک حالش بودند که اینقدر سریع به حسابش رسیدگی شده بود و تا همین امروز به ده‌ها نفر در خواب گفته‌است که جایش خوب است...

و 16ام دایی را در «بقیع» به خاک سپردیم،‌بقیع اسم قبرستان کوچکی در نزدیکی جمکران است،‌در جوار امام‌زاده‌ای کوچک با گنبد آبی، وقتی که دایی را در قبر گذاشته بودند و داشتند تلقین را می‌خواندند حس فشار عجیبی داشتم از سر قبر بلند شدم و صحنه‌ای دیدم که آرامش آرامی بهم تزریق کرد، صورت دایی دقیقا سمت جمکران بود و گنبد و بارگاه مسجد به‌اش نزدیک بود.

یک نفس بدوی از همانجا می‌رسی به مسجدِ آقا.

   + یاس حسینیه - ٩:٠٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳

قاعده نفی سبیل

حسبی الله

توی یه مدرسه‌ایی که 70درصد دانش آموزانش سنی مذهبِ افغان بودند، دین و زنده‌گی و خلاقیت درس می‌دادم.بعد از 7 ماه ازم خواستند که دیگه مدرسه نرم، به این دلیل که هدفم از تدریس دراین مدرسه "تجهیز مسلمانان علیه کفار*" است.

و این هدف از نظر آقای "الف" غلط بود! از نظر ایشان یک معلم نباید به هیچ سوال غیر درسی‌ای جواب بدهد، مثلا اگر بچه ها از یک معلم محجبه بپرسند "چرا باید حجاب داشته باشیم"، باید بگوید "نمیدانم!" و نباید از کرامت انسانی و حجاب درونی برای بچه ها توضیح بدهد.

و وقتی از ایشان سوال کردم "واقعا آموزش‌های شما در این مدرسه مبتنی بر دین اسلام است؟" جواب داد که "مبتنی بر دین اسلامی که من می‌گم هست" یعنی کاملا برداشت شخصی از دین را به بچه ها منتقل کردن، آن هم به این دلیل که این بچه ها دغدغه‌های مهمتری از دین دارند!! مثلا یکی‌شان از خانه فرار کرده یا دیگری را به زور می‌خواهند شوهر بدهند.

البته اگر آموزش‌های صحیح مبتنی بر اسلام واقعی به بچه ها تعلیم داده می‌شد، هیچوقت شاهد از خانه فرار کردن بچه‌ها نبودیم.

وقتی اغلب بچه‌های مدرسه از من در مورد جایگاه زن در خانواده و جامعه سوال کردند، که چرا اینقدر زن در اسلام بی‌اهمیت و کم ارزش است، تصمیم گرفتم که جایگاه واقعی‌ای که اسلام واقعی از زن نشان داده را به آنها نشان بدم که فرصتش مهیا نشد. اما کاملا مشخص بود که نه در عرصه خانواده و نه مدرسه به سوالات آنها جواب داده نشده بود  و این احساس کم ارزش بودن بدجوری در روحیه‌ی آنها اثر گذاشته بود.

 

 

"تجهیز مسلمانان علیه کفار"

با توجه به قاعده نفی سبیل، برای من به عنوان یک معلم اصلا فرقی نداشت که بچه‌هایی که به آنها درس می‌دهم شیعه هستند یا سنی. قاعده‌ی نفی سبیل از اصول اسلام و قاعده‌ای برای همه مسلمان‌هاست، در این قاعده هرگونه تسط کفار بر مسلمانان را در هر زمینه‌ای از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی، رد می‌شود، وقتی اسارت افغان‌ها در دست آمریکایی‌ها و گروهک‌های زیر دستشان را می‌بی‌نم، بر خودم واجب می‌دانم که اگر کاری از دستم برمی‌آید برای آن‌ها انجام بدهم.

البته این روزها شاهد انقلاب فکری مسلمانان و بیداری اسلامی در مشرق زمین هستیم، به امید روزی که مسلمانان بر کفار پیروز بشوند.

 

آیه مربوط به قاعده‌ی نفی سبیل:

الَّذِینَ یَتَرَبَّصُونَ بِکُمْ فَإِنْ کَانَ لَکُمْ فَتْحٌ مِنَ اللَّهِ قَالُوا أَلَمْ نَکُنْ مَعَکُمْ وَإِنْ کَانَ لِلْکَافِرِینَ نَصِیبٌ قَالُوا أَلَمْ نَسْتَحْوِذْ عَلَیْکُمْ وَنَمْنَعْکُمْ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ۚ فَاللَّهُ یَحْکُمُ بَیْنَکُمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ۗ وَلَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلًا

همان منافقان که در انتظار فرصتند تا اگر فتحی از ناحیه خدا نصیب شما شود خود را از شما دانسته، می گویند: مگر مابا شما نبودیم و اگر نصیب کافران شود به آنان می گویند: مگر نبود که ما رهنمودهای خود را به شما قبولاندیم و نمی گذاشتیم به دین مؤمنین بگروید، ولی خدا در قیامت بین شما حکم خواهد کرد و خدا تا ابد اجازه نداده که کافران کمترین تسلطی بر مومنان داشته باشند

 

 

پ.ن: از آقا سید علی‌، روحی فداه یاد گرفتم: "در جمهوری اسلامی در هر جا قرار گرفتید همان جا را مرکز دنیا بدانید و آگاه باشید که همه کارها به شما متوجه است.

 

   + یاس حسینیه - ٧:٤۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳

دعا

حسبی الله

خدایا توفیق خدمت خالصانه به بنده‌گانت را به من عطا کن.

                                                                    همین.

 

   + یاس حسینیه - ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ ; جمعه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۳