روح‌الله وقتی زندگی می‌کرد

وقتی نام رهبر سیاسی و دینی یک جامعه به میان می‌آید، همه‌ی نظرها به سمت شخصیت سیاسی او و اخلاق اجتماعی و رفتارهای سیاسی‌اش او جلب می‌شود، کمتر کسی به این فکر می‌کند که این رهبر در خانه‌ی‌ خود و در خلوت خودش چطور آدمی است و چه شخصیتی دارد. در کل وجهه‌ی اجتماعی افرادِ بزرگ؛ شاخص‌تر از رفتارهای شخصی‌شان است.

اما ما مسلمین بر این اعتقادیم که انسان باید صدیق باشد، و انسان صدیق، انسانی است که در گفتار و رفتارش ذره‌ای تناقض با روح دین وجود نداشته باشد.

امام خمینی رحمت‌الله‌علیه، رهبر سیاسی مسلمین جهان و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، آنچنان سیره‌ی صدیق و روشنی در زندگی خود داشتند که کمتر کسی هست که ایشان را از نزدیک بشناسد و متوجه حسن رفتارشان (چه در محیط خانواده و جمع دوستان و چه در مجامع عمومی) نشده باشد و تحت تاثیر شگرف ایمان روح‌الله در زندگی قرار نگرفته باشد.

به راستی که «روح‌الله» روح خدایی‌ای داشت که توانست، در کالبد زمانه‌ای که حیات اسلامی دستخوش تجملات و هرزه‌گی‌های غربی شده بود فریاد خداخواهی و اسلام طلبی سر دهد و جامعه‌ای  که به سرعت به سمت قهقرای تمدن پوشالی این عصر می‌رفت را بیدار کند. روح‌الله قبل از اینکه یک رهبر سیاسی باشد؛ انسان وارسته‌ای بود که احکام الهی و رفتارهای مبتنی بر  دین را در زندگی شخصی خود پیاده کرده بود، و این رمز جاودانه‌گی‌ایست که خداوند در قرآن کریم به آن وعده داده است.

بر آنیم که ابعاد مختلف زندگی شخصی این انسان بزرگوار را به نمایش بگذاریم تا با شیوه‌ی عملی سبک زندگی دینی آشنا شویم. سبک زندگی یک رهبر دینی می‌تواند الگوی مناسبی برای ما  باشد.

امیدوارم توفیق مطالعه و ذکر شیوه‌ی زندگی آن بزرگ مردِ عصر خود را داشته باشیم، منتظر مقالات بعدی  در شماره‌های آتی نشریه با عنوان «روح‌الله،‌وقتی زندگی میکرد» باشید.

 

\اسوه\ شماره16 \ ویژه نامه ی خرداد ماه\

/ 0 نظر / 47 بازدید